Audio salvestamisest.

Saan oma mikrofonid ehk järgmise nädala lõpuks kätte. Jeee!

Hakkasin praegu mõtlema sellest, et ma ju tegelikult kasutan oma salvestajat sama moodi, kui mõni teine oma nutitelefoni kaamerat või digipeeglit vms fotomasinat. Ühesõnaga ma jäädvustan sellega ju sama moodi oma mälestusi ja hetki. Vahe on aga selles, et kaamera on suhteliselt märgatav asi, kuid salvestaja mitte.Kui inimene seisab, telefon näo ees üles tõstetud ja fikseeritult ühe koha peal, on umbkaudu selge, et ta pildistab või filmib ja inimesed saavad sellele vastavalt reageerida. Mikrofonid on aga väikesed – tavaliselt  clipitud õlgadele või kraele. Nad on seal küll märgatavad, kuid  kes asja ei tunne, peab neid lihtsalt kõrvaklappideks või “ei tea mis need on” asjadeks. 

  Iga kord, kui ma salvestan ja plaanin seda üles laadida, olen inimesi sellest eelnevalt informeerinud. See aga jätab kuidagi veidra mulje, et ta nüüd salvestab, ja nüüd peab eriti artikuleeritult rääkima ja “esinema.”. Mine võta nüüd kinni. Iseenesest võid sa ennast avastada ka suvalise inimese facebooki  pildilt, mis on tehtud kusagil solarises või mujal avalikus kohas. Oled seal lihtsalt taustana. Kaamerat on võimalik ju märgata ja kui sa kusagil avalikult liigud arvestad sa niigi, et sa võid jääda kaamera ette. Turvakaameraid, kaameraga telefonidega inimesi, fotograafe jms tegelasi on ju igal pool Mikrofone ju tegelikult ka võib märgata, ja pärast, kui keegi õiendama hakkab, on ju hea öelda, et ise olid rumal ja ei teadnud, et need on mikrofonid. Veidike veider on ju päev otsa ringi käia, silt otsaette kleebitud “Hoiatus, salvestan.” Ma ei salvesta küll 24/7, kuid mingisugustel üritustel /  väljasõitudel ja niisama toredatel hetkedel ikkagi. Praegu tuli näiteks mõte salvestada oma koolipäeva, ja sellest mingid klipid ka twitterisse vms kohta ülesse laadida. Kuidas aga suhtuks sellesse inimesed, kes sinna salvestusele jäid ja minuga rääkisid. Jep, ma võin ju neile enne öelda, et ma salvestan, aga tulemuseks on ilmselt see, mida eelpool kirjeldasin, või keeldutakse sellest sootuks. Minuteada võib seaduse järgi salvestada (seda vist eraldi välja pole toodud) avalikes kohtades. Kuid mis pon avalik koht. Kas kool on avalik koht? Iseenesest võib iga üks ju minna ja tulla kui tahab. Või on ta avalik koht vaid avatud uste päeval?

  Enamus sellest probleemist siin on ilmselt minu enda moraaliküsimus, sest  twitteris on mul palju tuttavaid, kes salvestavad, ja minuteada nad enne kelleltki luba ei küsi, informeerivatest sildikestest rääkimata. Ehk peaks lihtsalt südame kõvaks tegema ja vaatama mis saab. Loomulikult ei hakkaks ma üles laadima mingit häbistavas kontekstis saalvestusi, veelvähem seda, kuidas keegi kedagi kolmandat taga räägib – seda ju ei tehta fotode puhul ka. .. (noh, normaalsed inimesed ei tee.)

Igatahes olete kõik lugejad hoiatatud, ma võin salvestada.:P

2 thoughts on “Audio salvestamisest.”

  1. No eks kui kunagi Puutepunkti võttegrupp minu koolitundi sissekargas siis nii mõnigi klassiõde oli sellest suti häiritud, eriti kuna tegu oli proovikirjandiga 🙂 Aga kuna õpetaja, kes oli parajasti ka õppealajuhataja, andis oma 100% heakskiidu, oli kõik ok.

    1. Noh, esimeses klassis sadas puutepunkt meie klassi sisse. Mina ei teadnud asjast mitte miadgi, mulle isegi ei öeldud, et nad tunni ajal filmisid. Pärast siis telekast nägin.
      Okei, tegelikult ma sain nende liikumisest ruumis aru, et mingi teema toimub ja pärast, kui nad rääkimat ulid viisin kaks asja kokku, aga üks asi on, kui sa kaameraga nähtavalt ringi liigud ja teine asi, kui sa liigud rihgi, mikrofonid kuhugi kinnitatud. Neid ei ole ju väga näha, st, nad pole eriti suured. Muidugi võiks pärast inimest ise süüdistada, et oma viga, et ei näinud.

Avalda arvamust