Aitab, minge ära, algoritmid.

Nädalavahetusel õnnestus mul Tallinn Music Weekil intervjueerida Seattle raadiojaama KEXP DJ’d ja programmidirektorit Kevin Cole’i. Ehkki intervjuu jäi lühikeseks (polnud lihtsalt aega rohkem) jäi mind kummitama üks mõte. Algoritmid ei ole hea moodus uue muusika leidmiseks.
Spotify on tuubil täis Discover Weekly, Release Radar ja muid sarnaseid pleiliste, mis väidetavalt aitavad sul leida paremat ja uuemat muusikat vastavalt sinu maitsele. Aga järsku on täis minu algoritmitud pleilistid mingit EDM’i, Ed Sheeranit ja Calvin Harrist – artiste, keda ma üldjuhul enda lemmikute seas esimeseks ei pane. Trad.Attacki uus lugu on juba mõnda aega väljas, aga alles eile mõtlesin uurida, kas see on Spotifys. On küll. Aga ükski algoritm mulle seda ei soovitanud. Ehkki lugu on üks minu hetke lemmikuid.

Kas ma kukun oma muusikamaitse ja soovidega välja keskmisest Spotify kasutajast – kui vaadata tüüpilisi “Top Tracks in Estonia” tüüpi pleiliste, figureerib seal täpselt see, mida Discover Weekly mulle iga esmaspäev sööta püüab, või olen ma mingi hetk vale muusikat kuulanud ja algoritm on sassis (jah, üks suvi ma tõesti kuulasin tantsumuusikat rohkem, aga see oli 2014).
Minu probleemi tõi esile ka Cole, olles raudkindlal arvamusel, et inimese poolt loodud (human curated) pleilistid on just see moodus, kuidas leida head uut muusikat. Algoritm võtab arvesse miljoneid lugusid, ja miljoneid kasutajaid, kellaaega, kuufaasi, ilmateadet ja viimast liiklusinfot, et mulle pleilist kokku kruvida. Usaldusväärne Dj, kes Spotifys näiteks käsitsi listi kokku paneb, teeb seda aga näiteks vastavalt kohalikele sündmustele. Tallinn Music Weeki playlistid on hämmastavalt huvitavad ja ma olen sealt avastanud asju, mida ma ise iial leidnud poleks.
Ja pean lõpetuseks tunnistama et enamik mu ägedaid ja lemmikleide on tulnud sellest, kui sirvin käsitsi artiste ja nimekirju et midagi leida.

Mis on kogu asja mõte? Mõte on see, et saatsin ‘ algoritmitud pleilistid kus kurat ja asusin otsingukasti rohkem kuulama. Ja juba on parem.

Avalda arvamust